• História školy

•      Stredná zdravotnícka škola vznikla 1. septembra 1951. Zriadená bola bývalým  Povereníctvom školstva,  vied  a  umení.  Jednalo sa o trojročné  štúdium  v  odbore  zdravotná  a  detská  sestra s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským. V prvom školskom roku 1951-1952  mala škola 105 žiakov v troch triedach prvého ročníka: zdravotné  sestry  s vyučovacím   jazykom  slovenským  a  maďarským  a  detské  sestry s  vyučovacím    jazykom   slovenským.  Škola   bola   umiestnená  v  budove  gymnázia,  nemala vlastné  zariadenia   ani  pomôcky  a  starosti  boli   aj  s personálnym obsadením. Všeobecno-vzdelávacie  predmety  vyučovali  profesori  gymnázia v nadúväzkoch. Ešte vážnejším problémom  bol nábor žiakov.  Bolo potrebné  prekonávať  konzervativizmus a nedôveru rodičov  voči  novej, doteraz  neznámej škole, a tiež prežitky v názoroch na zdravotnícke povolanie,  ktoré  ľudia   videli  ako  menejcenné  a  ktoré  bolo doteraz   privilégiom  rádových  sestier. Aspoň  čiastočne sa podmienky práce v škole zlepšili, keď sa v nasledujúcom školskom roku  presťahovala do  budovy  kláštora  na  Námestí  Baníkov. Aj  toto  riešenie   však bolo  len provizórne, nakoľko  kláštorné   priestory  len  ťažko plnili účel  a  požiadavky  odbornej školy. V ďalších rokoch záujem o školu stúpal. Narastaním počtu  tried   a   žiakov   bolo  potrebné   riešiť   popri  personálnych  a materiálnych otázkach  najmä otázky priestorové. Preto sa 1. septembra 1961 škola presťahovala do školskej budovy na Šafárikovej ulici, kde je sídlila do roku 2007. Od 1. septembra 2007 sa presťahovala do budovy na Námestí 1. mája 1 v Rožňave.
             Počínajúc  školským rokom 1955-56 sa trojročné štúdium začalo prebudovávať na  štvorročné. V roku 1978  bol odbor detská sestra zrušený a štúdium bolo možné len v odbore zdravotná sestra. V šk.roku 1990/91 sa  aktivuje  na  škole okrem  základného programu aj pomaturitné kvalifikačné štúdium v odbore zdravotná sestra. Od šk.roku 1992 sa názov tohto odboru zmenil na všeobecnú sestru. Prví absolventi pomaturitného  kvalifikačného štúdia  v  odbore  všeobecná  sestra  končili v šk.roku 1993/94 a prví  absolventi  štvorročného štúdia v odbore  všeobecná  sestra  končili v šk.roku 1995/96.  Od  roku 1995  škola ponúkala pre absolventov strednej školy s maturitou dennú  aj diaľkovú formu vyššieho odborného štúdia  v  odbore  diplomovaná   všeobecná sestra. Posledné absolventky študijného odboru diplomovaná všeobecná sestra ukončili štúdium absolventskou skúškou v školskom roku 2016/2017.  V šk.roku 1997/98 končili aj prvé absolventky odboru diplomovaná pôrodná asistentka.  Do portfólia školy pribudol v roku 1996 aj jednoročný učebný odbor v externej-večernej forme  štúdia odbor sanitár. Od šk. roku 2009/2010  až po súčasnosť aktivuje škola dennú formu študijného odboru masér. Od šk. roku 2015/2016 otvára škola dennú formu študijného odboru asistent výživy. Od roku 2004 bol na škole aktivovaný nový študijný odbor zdravotnícky asistent. Tento odbor prešiel legislatívnou zmenou a v súčastnosti je aktivovaný pod názvom praktická sestra. Škola ponúka pre záujemcov štúdium v tomto odbore v dennej i externej-večernej forme štúdia.

Riaditelia školy:

Ján Miklóšik - od r.1951