• 53 04 M asistent výživy

• Typ štúdia:

• denné,
        • pre absolventov základnej školy,
        • 4-ročné s maturitou.

Charakteristika študijného odboru:

študijný odbor pripravuje zdravotníckych pracovníkov  - odborníkov na zdravú výživu, ktorí sú pripravení na povolanie v oblasti liečebnej výživy a v rôznych sférach zabezpečovania preventívnej a správnej výživy obyvateľstva

Podmienky prijatia:

• úspešné ukončenie základnej školy,

• úspešné vykonanie prijímacej skúšky:  slovenský jazyk a literatúra,  biológia,

• splnenie kritérií zdravotnej spôsobilosti na štúdium podľa právnych úprav MZ SR, k prihláške musí byť pripojené vyjadrenie lekára o zdravotnom stave žiaka.

Profilujúce predmety:

• základy výživy,

• klinická dietológia,

• technológia prípravy pokrmov,

• liečebná výživa,

• fyziologická a liečebná výživa - odborná klinická prax.

Odborná klinická prax:

• v 1. a 2. ročníku sa odborná prax realizuje v  odborných učebniach školy,
        • v 3. a 4. ročníku prebieha odborná prax na pracoviskách zamestnávateľa - hlavne v NsP sv. Barbory v Rožňave,  v Subsídium - špecializovanom zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Rožňave, v Zariadení pre seniorov For region v Nadabule, na základných školách v meste Rožňava, na RÚVZ v Rožňave, vo špecializovaných ambulanciách,
        • na konci 3. ročníka štúdia - v mesiaci jún -  absolvujú žiaci povinnú 4-týždňovú súvislú odbornú klinickú prax, ktorá sa realizuje v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb, na základných školách v meste Rožňava, na RÚVZ v Rožňave.

Uplatnenie:

Asistent výživy je zdravotnícky pracovník, ktorý sa uplatní v oblasti fyziologickej výživy v zariadeniach, inštitúciách a službách spojených s výživou obyvateľstva od predškolského veku až po starobný vek  a v oblasti liečebnej výživy v stravovacích zariadeniach, zdravotníckych zariadeniach, kúpeľoch, zariadeniach sociálnej starostlivosti, úradoch verejného zdravotníctva a v ďalších zariadeniach pri zabezpečovaní zdravej výživy obyvateľstva.

Po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky môže študent pokračovať v štúdiu na vysokej škole, napr. v odbore:

• ošetrovateľstvo (Bc., Mgr.)

• pôrodná asistencia (Bc.)

• fyziatria, balneológia, liečebná rehabilitácia (Mgr.)

• farmácia (Mgr.)

• zdravotnícke a diagnostické pomôcky (Mgr.)

• verejné zdravotníctvo (Bc., Mgr.)

• sociálna práca (Bc., Mgr.)

• dentálny hygienik (Bc.)

• zdravotnícky záchranár (Bc.)

• lekárske fakulty (MUDr.)

• prírodovedecké fakulty

• filozofické fakulty ...